Nükleerde Biz De Varız

Nükleer enerji konusunda tecrübeli Çek ortağına güvenen AKenerji, ihaleye girmek için kamu alımını ve uygun şartları kolluyor.

Ekonomi Servisi – Akkök icra Kurulu Üyesi ve Akenerji Yönetim Kurulu Üyesi Raif Ali Dinçkök, “İstediğimiz şartlar oluşursa ve kamu da işin içinde olursa nükleer enerji ihalesine girebiliriz” dedi. Dinçkök, Akkök Şirketler Grubu’nun gayrimenkul sektöründeki iştiraki Akiş Gayrimenkul Yatmm’m, yeni projesi Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin tanıtım toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Akenerji’nin 2008’de Çek enerji devi CEZ ile yarı yarıya ortaklık kurduğunu hatırlatan Dinçkök, “Çek ortağımız nükleer santralı kuruyor da, işletiyor da. İşi bilen bir ortağımız var. İstediğimiz şartlar oluşursa bir konsorsiyum içinde ihaleye girebiliriz. Bu şartlar bize göre bu işin Akiş ‘in yeni projesi “Akbati”daön satışlar başladı Akkök Şirketler Grubu ‘na bağlı Akiş Gayrimenkul Yatırım, yeni projesi “Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi “ni 220 milyon dolarlık yatırımla hayata geçiriyor. 50 bin 838 metrekare arsa üzerine kurulu projede 21 Itatlı mavi kule ve 11 katlı yeşil kulede toplam 348 rezidans daire ve ayrıca 300 ‘e yakın mağaza, 9 sinema salonu, restoranların yer alacağı bir alışveriş merkezi olacak. Büyüklükleri 67 ile 571 metrekare arasında değişen rezidanslar 186 bin TL ile l milyon 850 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulacak. Rezidansların anahtar teslimi aralıkta başlarken, alışveriş merkezi eylülde açılacak. Akiş, şu an ön satışların başladığı projede rezidanslardan toplam 125 milyon lira satış geliri bekliyor. finanse edilebilmesi açısından, çünkü bu çok uzun bir yatırım. Kamunun işin içinde olması lazım. Alım garantisinin olması lazım. Bu tip şartlar oluşursa, bir konsorsiyum içinde bunu değerlendirebiliriz” dedi.

Akenerji’nin enerji yatırımlarının tam gaz devam ettiğini belirten Dinçkök, 2015′ te 3 bin megavata ulaşmayı hedeflediklerini, bunun yüzde 30’unun yenilenebilir enerji, yüzde 50’sinin doğalgaz olacağını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Pinterest