4 Milyar TL’lik Gayrimenkul Devi Doğdu

Akasya’ya komşu arsaya en yüksek teklifi verdi AKİŞ GYO, TOKİ’nin İstanbul Bulgurlu’daki 41 bin 570 metrekarelik arsasının ihalesinde en yüksek teklifi 793 milyon lira satış geliri ve 301 milyon idare payı ile verdi. Önceki gün yapılan ihalenin ilk oturumuna 11 firma katıldı. Gelecek hafta yapılacak ikinci oturum ile kazanan firma belli olacak. Akasya alışveriş merkezine yakın konumda bulunan arsa üzerinde konut ve ticaret alanlarını kapsayan proje geliştirilebilecek.

Akkök Holding bünyesinde faaliyet gösteren Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırım ortaklıklarından SAF GYO ile 18 Ocak 2017’de birleşti. Birleşmeyle, iki şirketin faaliyetlerine Akiş GYO çatısı altında devam etmesine karar verildi. Birleşmeden önce SAF GYO bünyesinde bulunan Akasya Alışveriş Merkezi ile Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi de Akiş GYO çatısı altına girdi. Akiş GYO’nun birleşme sonrası özkaynak değeri 2.5 milyar TL’ye, toplam varlıkları 4 milyar TL’ye ve yıllık kira geliri 320 milyon TL’ye yükseldi. Toplam kiralanabilir alan da 160 bin metrekareye ulaştı.

Akiş GYO bu birleşmeyle Emlak Konut’tan sonra özel sektör GYO’ları arasında üçüncü sırada yer buldu. Temettü potansiyeli Akiş GYO Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Gökşin Durusoy, Akiş GYO’nun 2005 yılında gayrimenkul sektörüne yatırım yapmak için kurulduğunu belirterek, 2013 yılında şirketin halka açıldığını söyledi. Bu yılın başında SAF GYO’yu bünyelerine katmalarıyla yollarına daha güçlü devam edeceklerini anlatan Durusoy, birleşme sonrasında doğan daha büyük şirketin rekabet avantajı sağlayacağını vurguladı. Birleşme ile Akiş GYO’nun yıllık 320 milyon lira kira gelirine ulaşacağını ifade eden Durusoy, böylece GYO’nun önemli temettü dağıtma potansiyeline kavuşacağını ifade etti.

Suadiye’ye Akpartman Şirketin projelerini anlatan Durusoy, toplam 420 milyon lira yatırımla yükselen cadde projelerinin 2018 yılında tamamlanacağını anlattı. Durusoy, “Suadiye, Caddebostan ve Erenköy’de yer alan projelerin 100 milyon lira satış geliri olacak. Cadde mağazacılığında ilk işbirliğimizi Beymen ile gerçekleştiriyoruz. Suadiye’de Beymen için gerçekleştirdiğimiz 35 milyon lira kira geliri olan özel mağaza eylül ayında kapılarını ziyaretçilerine açacak. Ayrıca Akiş GYO yeni markası Akpartman ile yeni yaşam alanları oluşturmayı hedefliyor. Akapartman markalı ilk proje olan Akapartman Suadiye, 3+1 ve 4+1 dubleks tipi seçenekleriyle yükselecek” dedi. Konut projesi de geliştireceklerini anlatan Durusoy, “Beykoz bölgesinde yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz. 2018 yılında 40 bin metrekare alan üzerinde 150 milyon TL’lik yatırımla konut ve ticari alanların bulunduğu projeye başlayacağız. Kira geliri olan projelere odaklanırken bir konut projesi de geliştireceğiz” diye konuştu.

Milliyet

Sosyal Medyada Paylaşın
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Pinterest