Genel Müdür’ün Mesajı

You are here:

Genel Müdür'ün Mesajı

Akiş GYO; 2023 yılında operasyonel mükemmelliğe odaklanmış, inovasyon ve dijitalleşme çalışmalarını tarihi yüksek doluluk oranlarıyla birleştirerek sahibi olduğu AVM’lerin tercih edilen yaşam alanları olma konumunu pekiştirmiştir.

2023 yılı, başarılı geçen bir önceki yılın ve beklentilerimizin de ötesinde, oldukça başarılı ve geleceğe dair olumlu beklenti ve umutlarımızın güçlendiği bir yıl oldu. Bu yıl da AVM’lerimizde vizyoner bakış açımızla, global trendleri de göz önüne alarak farklılaşmaya ve müşterilerimize özel deneyimler sunmaya devam ettik. Faaliyet gösterdiğimiz ticari gayrimenkul ve perakende sektörü 2023 yılında bir önceki yıldan kalan dinamizmi ve yukarı yönlü ivmesini devam ettirdi. Bu trend neticesinde alışveriş merkezlerimizde TL ve dolar bazında ciro rekorları kırıldı ve kira gelirlerimizin artışı enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleşti.

2023 yılında operasyonel gayrimenkullerden en yüksek verimi alabilmek adına; doluluk yönetimi, kiralama stratejileri ile birlikte tasarruf, dijitalleşme ve inovasyon odaklı çalışmalarımız güçlü performansımızın temel bileşenlerini oluşturdu. Tamamlanan planlı genişlemeler ve yeni kiralamalarla her iki AVM’miz de %99 mertebesinde doluluk oranına ulaştı. Ziyaretçi sayılarının pandemi öncesi döneme çok yaklaştığı, alışveriş hacminin yıl boyunca düzenli olarak arttığı ve AVM’lerimizdeki mağazalarda ciro rekorlarının kırıldığı bir dönemi geride bırakırken Akasya AVM’yi güncellenen mağaza karması ile rakiplerinden ayrıştırmaya devam ettik. Bulunduğu bölgenin ihtiyaçlarına yönelik mağaza karması ile Akbatı AVM’nin istikrarlı başarısını bu yıl da sürdürdük.

Bununla birlikte hem borçluluk hem de açık pozisyon konusunda daha sağlıklı bir konuma gelebilmek adına son yıllarda olduğu gibi kur ve faiz hareketlerinden de en az etkilenecek şekilde bir yapı oluşturuldu.  Yaptığımız işlemler neticesinde artık borcumuzun yarısından fazlası TL olmakla birlikte kullandığımız türev ürünlerle faiz hareketlerinden de en az etkilenecek hale getirdik. Öte yandan sermaye piyasalarını da etkin şekilde kullanmaya çalıştık. Önümüzdeki dönemde temel amaçlarımızdan biri, Şirketin yaratacağı nakit ile borçluluğu azaltmaya devam etmek olacaktır.

2023 yılı sürdürülebilirlik konusunda Şirketimiz için çok verimli bir yıl oldu. Raporlama yaptığımız Refinitiv platformunda kendi sektörümüzde dünyada 473 şirket arasında ilk 10’a girmeyi başardık. Ayrıca Türkiye’de Sustainabile Fitch’ten ESG derecelendirme notu alan finans sektörü dışındaki ilk kurum olduk. 

2024 yılında tıpkı son birkaç yıldır olduğu gibi önceliklerimiz, kira gelirlerimizi mümkün olduğunca artırmak ve kredi borcumuzu düşürmek olacaktır. Öte yandan dijitalleşme ve inovasyon odaklı çalışmalarımıza, paydaş memnuniyeti ve beklentileri konularına  yoğunlaşacak, tercih edilen yaşam alanları oluşturma hedefimizi bir üst noktaya taşımaya gayret göstereceğiz. Bunun yanı sıra sürdürülebilirlik, kurum kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası ve tüm operasyonlarımızın sürükleyicisi olmaya devam edecektir.

Levent Çanakçılı
Genel Müdür