Genel Müdür'ün Mesajı

Genel Müdür'ün Mesajı

2018 yılı, Türkiye’de özellikle ekonomik gündem açısından hareketli bir yıl oldu. Kur dalgalanmalarının etkisinin yoğun olarak hissedildiği bir dönemi geride bırakırken, özellikle perakende sektöründe yapısal değişikliklerin yaşandığı bir ortamda şirket olarak güçlü kurumsal yapımız ve stratejik planlamamızla oldukça başarılı bir yılı daha geride bıraktığımızı düşünüyoruz.

Akiş GYO olarak sektörel eğilimleri yakından takip ederek 2018 planlamamızı üç strateji üzerine yoğunlaştırdık: düzenli kira gelirimizi arttırarak temettü potansiyelimizi güçlendirmek ve borçlarımızı azaltmak, elimizde bulunan Akiş GYO hisselerini bize katkı sağlayacak kurumsal ve bireysel yatırımcılara satarak kâr sağlamak ve yurtdışı projelerine odaklanarak Şirket’e döviz girdisi yaratmak başlıca hedeflerimiz olarak öne çıktı.

Kira Geliri

2018 yılında döviz kurundaki ciddi dalgalanmalara rağmen, Akiş GYO’nun %100 sahibi olduğu Akbatı ve Akasya alışveriş merkezlerinin kira gelirlerinde çok büyük bir değişiklik yaşanmadı. 2018 yılında yaklaşık 370 milyon TL’lik bir kira geliri yaratmayı başardık.

2018 yılı AVM’lerimizde vizyoner bakış açısıyla, global trendleri de göz önüne alarak farklılaşma çalışmalarını hızlandırdığımız bir yıl oldu. AVM’lerimizin çekim ve deneyim merkezi olması oldukça yüksek doluluk oranlarıyla birleşince hem kiracılarımız hem de ziyaretçilerimiz tarafından olumlu geri dönüşler almamıza vesile oluyor. Esenyurt bölgesindeki konut satışlarının son dört yılda oldukça artmış olmasının Akbatı’ya olumlu yansıdığını görüyoruz. Akasya ise son dönemde artan bölgesel rekabetten bir miktar etkilense de mağaza karmasına Divan, Elbet, Overgame, Louie ve Tamirane gibi farklı konseptlere sahip yeme-içme/eğlence mekanlarının dahil olması ile ziyaretçilerine rakiplerinden farklı bir deneyim sunuyor.

Cadde mağazacılığında ilk işbirliğimizi Beymen ile gerçekleştirdikten sonra, inşaatları devam eden üç Bağdat Caddesi projemizi de devreye sokarak düzenli kira gelirimizi arttıracağız.

Hisse Satışı

2017’de tamamlanan SAF GYO birleşmesinden elimize geçen ayrılma hakkı hisselerimizin satışını 2018 yılında gerçekleştirdik. Şirketimizin yüzde 17,39’luk hissesi, aralarında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) da olduğu yabancı ve yerli kurumsal ve nitelikli yatırımcılara satıldı. Bu işlem ile EBRD ilk kez Türkiye’de halka açık bir gayrimenkul yatırım ortaklığına yatırım yaparken, 102 milyon TL’lik, yüzde 7,36’ya denk gelen hisse alımı gerçekleştirdi. EBRD, bu yatırımıyla şirketin çevre dostu ve sürdürülebilir gayrimenkul projeleri geliştirmesine destek olacak ve şirket portföyüne değer kazandıracak. Bu iş birliğini sadece şirketimize değil, aynı zamanda ülkemiz geleceğine de yapılan bir yatırım olarak görüyoruz. EBRD’nin iş yaptığı ülkelerdeki tecrübelerinin Akiş GYO vizyonuyla birleşmesiyle gayrimenkul sektöründeki yerimizi daha da kuvvetlendireceğiz.

Yurtiçi - Yurtdışı Konut Projeleri

Yurtdışına açılma stratejimiz doğrultusunda, Londra’nın Aldgate bölgesinde geliştirilen lüks bir konut projesine yatırım yaparak, yurtdışında ortak olduğumuz ilk projenin altına imza atmış olduk. Projenin 2020 yılının sonunda tamamlanmasını bekliyoruz. Bu projenin tamamlanmasıyla şirket olarak kârlı bir işi tamamlayacak olmamızın yanısıra, ülkemize döviz girdisi sağlayarak bir kazanç oluşturmayı hedefliyoruz.

Önümüzdeki dönemde İstanbul’un en değerli ilçelerinden Beykoz’da, bölgedeki arz açığını değerlendirerek yaklaşık 45 bin metrekarelik bir alan üzerinde lüks konut ve ticari nitelikte bir proje geliştireceğiz. Proje başlangıç tarihini 2020 olarak hedefliyoruz.

Kaynakların doğru kullanımı, iç ortam ve sağlığa verilen önem gibi kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda sürdürülebilir uygulamaları tescillenmiş olan Akbatı ve Akasya, BREEAM In Use - International kapsamında “Excellent” ve “Good” sertifikalarına layık görülmüştür. Akbatı, Türkiye’nin bu sertifikaya sahip en büyük binası olma özelliğini de kazanırken, 2018 yılında BREEAM In Use - International Part 2 (Yapı Yönetimi) kısmı için de “Excellent” derecesini aldı.

İ. Gökşin Durusoy

Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için web sitemizde çerez kullanıyoruz. www.akisgyo.com’u kullanarak çerezlere izin vermiş sayılırsınız.
Anladım, onaylıyorum.