Akmerkez’e Kardeş Geliyor

Türkiye’nin ilk özel alışveriş merkezlerinden Akmerkez’in sahibi Akkök grubu 220 milyon dolarlık yatırımla ikinci alışveriş ve yaşam merkezini yine İstanbul’da hayata geçiriyor. Garanti Koza ve Corio’nun paylarını devralan grup Esenyurt’ta kurulacak Akbatı AVM’de yüzde 100 hisseye sahip oldu. Alışveriş merkezinin üst katlarına yapacağı 348 rezidansı satacak olan gruba bağlı Akiş Gayrimenkul Yatırımı şirketi 300 mağazayı ise kiraya verecek. 50 bin 838 metrekare arsa üzerinde 242 bin metrekare brüt inşaat alanına sahip projede 21 katlı mavi kule ve 11 katlı yeşü kulede toplam 348 rezidans yer alıyor. Genişlikleri 67 ile 571 metrekare, fiyatları ise 186 bin lira ile l milyon 850 bin lira arasında değişen rezidanslann satışından 125 milyon lira gelir hedefleniyor.

Akkök Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Akiş Yönetim Kurulu Başkanı Raif Ali Dinçkök 2005 yılında gayrimenkul sektörünü 5 ana iş alanlarından biri olarak belirlediklerini ifade etti. Akiş’i 2006’da kurduklarını belirten Dinçkök, şirketin halen 1,2 milyon, metrekare inşaat alanına sahip projelerin içinde yer aldığını söyledi. Son 25 yılda yıldızı parlayan sektörün gayrimenkul olduğunu hatırlatan Dinçkök, “Türkiye’de yalanma başlayan ya da yatınm planlayan yabancıların ilan ettiği projelerin yatırım tutan 10 milyar doları aşıyor.” dedi.

Akiş Genel Müdürü Gökşin Durusoy, arsayı 2006 yılında Esenyurt Belediyesi’nden satın aldıklarını ve değerinin 22 milyon dolar olduğunu kaydetti. Akiş Yönetim Kurulu Üyesi ve Satış ve Pazarlama Müdürü Alize Dinçkök Eyüboğlu dairelerde ses yalıtımını sağlamak için TEM tarafına ses duvan yapılacağını soy- ledi. AVM’deki mağazaları satışa çıkarmayacaklarını, onları zamanı geldiğinde kiraya vereceklerini belirten Eyüboğlu, Akbati Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde 300’e yakın mağaza, 9 sinema salonu ve restoranların yer alacağını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Pinterest