Akenerji Nükleer İhalesi İçin Kamu Alımına Bakıyor

Akkök İcra Kurulu Üyesi ve Akenerji Yönetim Kurulu Üyesi Raif Ali Dinçkök, şartların oluşması ve kamunun işin içinde olması halinde Akenerji’nin nükleer enerji ihalesine girebileceğini söyledi.

Dinçkök, Akiş Gayrimenkul Yatırım’ın “Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi” projesinin dün İstanbul’da gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, basın mensuplarının nükleer enerji ihalesiyle ilgili sorularını yanıtladı. Akenerji’nin nükleer enerji ihalesine girmek isteyip istemediğine ilişkin bir soruya Dinçkök, geçen yıl bir Çek ortakları olduğunu anımsatarak “Kendisi nükleer konusunda son derece tecrübeli. Nükleer santralı kuruyor da işletiyor da. İşi bilen bir ortağımız var. İstediğimiz şartlar oluşursa ihaleye büyük bir konsorsiyum içinde girebiliriz” diye yanıt verdi.

Dinçkök, bunun çok uzun bir yatırım olduğunu, kamunun işin içinde olması, alım garantisinin olması gerektiğini, şartlar oluşursa bir konsorsiyum içinde bunu değerlendirebileceklerini kaydetti. Dinçkök, “Akenerji olarak mesela yüzde 50 kamu diyelim, diğer kalan yüzde 50’yi de özel sektörden misal 5 şirket… Bunlardan biri de Akenerji. Akenerji’de biz Çek şirketle beraberiz” diye konuştu.

Enerji yatırımları tam gaz

Akenerji olarak enerji yatırımlarının tam gaz devam ettiğini ifade eden Dinçkök, 2015 yılında 3 bin megavata ulaşmayı hedeflediklerini, bunun yüzde 30’unun yenilenebilir enerji, yüzde 50’sinin doğalgaz olduğunu kaydetti.

Dinçkök, şu anda çalışan yaklaşık 380 megavatlık 3 doğalgaz santralları olduğunu, bir de yapımı devam etmekte olan hidroelektrik santrallan bulunduğunu, bunların 2010-2011-2012 içinde devreye girmesini planladıklarını, ayrıca bir de Hatay’da bir doğalgaz lisansı aldıklarını, onunla ilgili çalışmalarının da devam ettiğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Pinterest